Prezentarea parohiei

Linkuri

Trafic

Flag Counter

În cadrul Programul social-filantropic eparhial ”Sfântul Nicolae – părintele săracilor și dăruitorul celor lipsiți”, parohia noastră a derulat diferite activități îndreptate în primul rând către copii, dar și către familii, bătrâni singuri, bolnavi. Astfel, 10 familii nevoiașe (inclusiv bătrâni) din parohie au primit din partea parohiei produse igienico-sanitare și alimente. Au mai fost oferite daruri (încălțăminte, șosete, fructe și dulciuri) și celor 30 de copii asistați de Cantina parohială ”Sf. Vasile cel Mare”.

În ziua de prăznuire a Sfântului Nicolae, după săvârșirea Sfintei Liturghii, au fost oferite în sfânta biserică 70 de pachete cu fructe și dulciuri copiilor prezenți la sfânta slujbă. Darurile s-au îndreptat și către 15 liceeni de la Colegiul Economic ”Ion Ghica” din zona parohiei noastre. Este vorba despre elevi inimoși, care cu multă dăruire s-au implicat în activități de voluntariat și pe care parohia i-a răsplătit cu diplome, cărți religioase, icoane, dulciuri și fructe.